Kasze w polskiej kuchni – poznaj kilka apetycznych ciekawostek!
Redakcja meska-kuchnia.pl
Kasze stanowią doskonały dodatek do mięsnych i warzywnych dań. Można z nich również stworzyć pyszne wegetariańskie kotleciki czy zapiekanki. Tak naprawdę możliwości jest bardzo dużo. Warto dokładniej przyjrzeć się kaszom i odkryć na nowo ich znakomity smak.
Jakie są rodzaje kasz?
Istnieje wiele rodzajów kasz, a sposobów ich przygotowania – dziesiątki. Niegdyś gościły na szlacheckich, jak i wiejskich stołach, a obecnie stanowią znakomity zamiennik dla ziemniaków lub ryżu. Kasze powstają z obrobionych ziaren pszenicy, jęczmienia czy gryki i charakteryzują się różną grubością. Do drobnoziarnistych można zaliczyć kaszę manną i perłową, do średnioziarnistych – jęczmienną, a gruboziarnistych – kaszę gryczaną, pęczak czy jaglaną. Natomiast popularna kasza bulgur występuje w trzech rozmiarach, czyli drobnoziarnistym, średnioziarnistym i gruboziarnistym. Kasze mają cały wachlarz kulinarnych zastosowań, a ich wybór zależy od dania, które chcemy przygotować. Z potrawami mięsnymi w szczególności dobrze komponuje się kasza gryczana – wyróżnia się intensywnym smakiem i aromatem, jednak można zdecydować się na jej wersję niepaloną o delikatniejszych walorach smakowych. Na polskich stołach coraz częściej gości kasza jaglana, z której można przygotować zarówno dania wytrawne, jak i desery. Gruboziarnisty pęczak świetnie smakuje w sałatkach, jak i z powodzeniem zastępuje ryż w risotto. W przypadku szybkich dań jednogarnkowych warto ugotować kasze w bulionie, np. aromatycznym Bulionie na żeberkach WINIARY, który nada jeszcze więcej charakteru potrawie. Niesłabnącą popularnością cieszą się dania z kaszą gryczaną czy tradycyjna kaszanka. Jakie jeszcze dania można przygotować z popularnych kasz?
Najlepsze inspiracje na dania z kasz
Do dań na słodko w szczególności polecana jest kasza manna, z której można przygotować różnorodne puddingi, zupy mleczne, kremy czy budynie. Sprawdzi się również jako zamiennik owsianki czy makaronu w zupie. Kasza bulgur natomiast znakomicie komponuje się z mięsem i warzywami, a także jest wykorzystywana do dania o nazwie Pilaw, czyli jednogarnkowej potrawy rodem z Bliskiego Wschodu. Z kaszy jaglanej można przyrządzić zarówno dania wytrawne, jak i na słodko. Ugotowana na sypko pasuje do pieczonych, duszonych i grillowanych mięs, a także jako danie jednogarnkowe z warzywami. Z kaszy jaglanej w gęstej postaci przygotowuje się najczęściej puddingi, kremy, placuszki czy słodki farsz.
Równie uniwersalna jest kasza gryczana – świetnie pasuje do gulaszu, jako farsz do pierogów, naleśników czy krokietów. Dania z kaszą gryczaną mogą również występować na słodko – doskonale komponuje się z rodzynkami, miodem, jabłkami i cynamonem. Na polskich stołach często pojawia się tradycyjna kaszanka w wersji pieczonej i grillowanej. Można ją zarówno zapiekać z jabłkami, jak i przygotować na grillu z cebulką i aromatycznymi przyprawami. Dania z kaszą gryczaną, takie jak kaszanka, dobrze komponują się z ziemniakami, kiszoną kapustą, surówkami i wyrazistymi dodatkami, np. cebulka czy czosnkiem. Różnorodne dania z kaszą dają ogromne pole do kulinarnych popisów. Warto nimi zastępować ziemniaki, ryż czy makaron, aby odkryć zupełnie nowe smaki. Kulinarny potencjał kasz jest nie do przecenienia – różnorodne rodzaje, a także możliwość ich uniwersalnego zastosowania w kuchni sprawiły, że cieszą się one ogromną popularnością od lat!
Artykuł partnera
Zostaw komentarz