Inspiracje

Salon z jadalnią – jak urządzić?

Redakcja meska-kuchnia.pl
maj 24 2019

salon z jadalnią

Wygląd mieszkania to najczęściej wypadkowa kilku czynników. Decydujący jest nasz gust, oczekiwania względem funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń, a także czerpane z różnych źródeł inspiracje. Od kilku już lat modne jest łączenie kuchni z jadalnią, dzięki czemu – nawet w niewielkich mieszkaniach – zyskujemy dodatkową przestrzeń.

Warto pamiętać, iż wspólne funkcjonowanie kuchni i jadalni, musi być poprzedzone zaplanowaniem nie tylko walorów użytkowych tych pomieszczeń, ale również estetycznych. Powinny tworzyć jednolity styl architektoniczny, który zbudują poszczególne elementy wystroju.

Łączenie stylów

Jak wspomnieliśmy na wstępie, łącząc kuchnię, czyli pomieszczenie typowo użytkowe, z jadalnią, która pełni już rolę bardziej reprezentacyjną, niezbędne jest zastosowanie wspólnych elementów dekoracyjnych. Wykonanie mebli kuchennych na wymiar pozwala na wybór ich koloru, faktury oraz układu szafek. Istotny jest również rodzaj blatu. I to właśnie on może być łącznikiem stylu użytkowego z salonowym.

Wystarczy zdecydować się na blat z kamienia naturalnego np. granitu i zastosować ten sam surowiec w jadalni, jako parapet, półkę lub blat stolika. Dzięki takiemu połączeniu zlikwidujemy wyraźną granicę pomiędzy użytkową kuchnią, a elegancką jadalnią. Szybka gotówka pozwoli na sfinansowanie nieplanowanych wydatków, związanych z zakupem blatów kamiennych.

Nieznośne zapachy

Z kuchni roztacza się wiele zapachów, pochodzących z gotowania. Warto pomyśleć o tej kwestii już na etapie projektowania układu kuchni i jadalni. Aby uniknąć nieprzyjemnej woni smażenia lub zapachu krojonej cebuli w całym pomieszczeniu, należy zainwestować w dobrej jakości okap, który podłączony do wentylacji skutecznie poradzi sobie z tymi uciążliwościami. Dzięki efektywnej wymianie powietrza unikniemy przechodzenia zapachów do części jadalnianej. Warto, korzystając z możliwości, jakie daje szybka gotówka, zakupić okap z kilkoma prędkościami pracy, co pozwoli na elastyczne dostosowanie jego wydajności do naszych potrzeb.

Istotne jest również bieżące usuwanie wszelkich resztek pochodzących z gotowania. Warto zainwestować w młynek montowany w zlewie, który mieli wrzucone tam obierki czy pozostałości z obiadu. Urządzenie odprowadza wszystkie odpady wraz z wodą do kanalizacji, co sprawia, iż pozbywamy się potencjalnego źródła nieprzyjemnych zapachów.

Porządek i czystość

Wspólne urządzanie kuchni i jadalni to także konieczność zakupu, z wykorzystaniem np. opcji szybka gotówka, odpowiednich szafek, które pozwolą na schowanie przypraw, garnków oraz urządzeń kuchennych. Musimy bowiem pamiętać, iż dysponujemy jedną przestrzenią, tak więc nieporządek pozostawiony w kuchni, będzie szpecił również wygląd jadalni.

Idealnym rozwiązaniem są meble projektowane na zamówienie. Decydując się na tę opcję, samodzielnie dobieramy kolorystykę mebli, ich kształt oraz rodzaj okuć. Możemy zaplanować zabudowę tak, aby stanowiła pojemną przestrzeń do magazynowania, zachowując unikatowy i modny wygląd.

Projektując kuchnię wraz z jadalnią, musimy pamiętać, iż łączymy dwa pomieszczenia o różnym przeznaczeniu. Kuchnia jest miejscem technicznym, gdzie przygotowywane są dania, jadalnia zaś pełni funkcję bardziej reprezentacyjną. Odpowiednia aranżacja mebli, zadbanie o detale łączące style tych dwóch miejsc, a także właściwa wentylacja sprawią, że bez trudu będziemy mogli cieszyć się jedną, dużą przestrzenią, w której będziemy gotować i spożywać posiłki.

 

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *