Zdrowie i uroda

Odżywki dla sportowców - czym kierować się podczas wyboru?

Redakcja meska-kuchnia.pl
maj 16 2022

Osoby trenujące na siłowni doskonale wiedzą, jak ważne jest dostarczenie organizmowi białka. Pełni ono rolę budulcową. Powinno się je przyjąć bezpośrednio po zakończeniu treningu, aby uniknąć katabolizmu, wesprzeć regenerację. Intensywny wysiłek fizyczny prowadzi do mikrouszkodzeń we włóknach mięśniowych, dzięki czemu są one stymulowane do rozrostu. Oczywiście nie można liczyć na rozbudowę muskulatury, jeśli nie dostarcza się organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Źródłem łatwo i szybko przyswajalnych aminokwasów jest odżywka białkowa. Wybór tego typu suplementów diety jest obecnie ogromny. Pojawia się pytanie, jak znaleźć odżywki dla sportowców.

Jak wybrać odżywkę białkową?

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów odżywek białkowych, więc aż trudno zdecydować się na zakup konkretnego suplementu diety. Dużą popularnością cieszą się białka serwatkowe. Zawierają one dobrze przyswajalne, wysokiej jakości białko. Ogromną zaletą białek serwatkowych jest ich bogaty profil aminokwasowy. Idealnie sprawdzają się po treningu między posiłkami. Jeśli ktoś szuka czegoś jeszcze lepszej jakości, to powinien wybrać izolat białka serwatkowego. Zawiera ogromną ilość białka, niewielkie ilości węglowodanów i tłuszczów. Hydrolizaty są bardzo szybko przyswajalne przez organizm. W sprzedaży znajdują się też odżywki na bazie białka wołowego. Zawierają mnóstwo ceny pierwiastków, szczególnie cynku i żelaza. Jest to pełnowartościowe białko zwierzęce. Alternatywą będzie białko roślinne, czyli przykładowo z grochu, ryżu, konopi, pszenicy, soi, amarantusa.  Jest to odpowiednie dla ćwiczących wegan. Niestety tego rodzaju białko zalicza się do niepełnowartościowych. Oznacza to, że nie ma pełnego profilu aminokwasów. Wpływa to niekorzystnie na proces syntezy włókien mięśniowych. W sprzedaży znajdują się również odżywki z białka kazeinowego, które długo uwalnia się do krwiobiegu. Zapewnia uczucie sytości na wiele godzin. Świetnie sprawdzają się między posiłkami i na noc.

Co ma znaczenie przy wyborze odżywki białkowej?

Podczas wybierania odżywki białkowej należy mieć na uwadze szereg istotnych kwestii. Znaczenie ma rodzaj odżywki, skład i jakość użytych surowców. Uważać należy na produkty roślinne, szczególnie jeśli składają się z soi. Większość surowców sojowych jest modyfikowanych genetycznie, więc lepiej się tego wystrzegać. Z białkami roślinnymi jest też problem, bo nie mają one pełnego profilu aminokwasów. Zaleca się wybierać odżywki dobrej jakości, bez domieszek tanich dodatków o wątpliwej wartości odżywczej. Sprawdzić należy koncentrację protein, zawartość węglowodanów. Im więcej białka, tym lepiej. W odżywce białkowej nie powinno być zbyt wielu węglowodanów są one pożądane w garnierach, ale tego typu preparaty mają już inne zastosowanie. Uważać trzeba na to, jakich użyto substancji słodzących, barwników i aromatów. Wystrzegać powinno się odżywek z aspartamem. Maltitol i sukraloza również nie są zbyt mile widziane. Zaleca się mieć na uwadze również opinie o produkcie, cena odżywki powinna być adekwatna do oferowanej jakości.

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *