Co należy wiedzieć o diecie low carb?
Redakcja meska-kuchnia.pl
Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że dieta low carb to jeden ze skuteczniejszych sposobów na to, aby zredukować nadmiar kilogramów. Jednak na czym ona tak właściwie bazuje? Okazuje się, że jest to inaczej dieta niskowęglowodanowa, która polega na tym, że ogranicza się ilość spożywanych węglowodanów, w konsekwencji spalanie tłuszczu jest znacznie mniej problematyczne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że osiągnięcie spektakularnych rezultatów jest możliwe tylko wtedy, gdy połączymy dietę razem z intensywnym treningiem.
Na czym polega dieta low carb?
Nie trzeba być specjalistą, aby móc wywnioskować, że podstawą diety low carb jest zredukowanie ilości węglowodanów, które spożywamy. Dodatkowo pośrednim celem jest zaprogramowanie organizmu w taki sposób, aby możliwe było czerpanie energii z tłuszczu, który został zgromadzony w tkankach podskórnych. Jak wiadomo z lekcji biologii, jest to przecież pewnego rodzaju zabezpieczenie naszego organizmu, jeśli doszłoby do sytuacji, w której nie mielibyśmy skąd czerpać energii. Aby cały proces spalania tkanki tłuszczowej był skuteczny, warto stosować dietę przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, w zależności od indywidualnych preferencji. Dlaczego jest to tak ważne? Nasz organizm potrzebuje dość dużo czasu, aby przyzwyczaić się do innowacyjnego trybu żywienia- warto mieć to na uwadze. Ofertę diety low carb znajdziesz na portalu Cateromarket.pl pod adresem https://cateromarket.pl/catering-dietetyczny/warszawa.
Podstawowe zasady diety low carb
Aby dieta low carb była skuteczna, należy w dużym stopniu ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów. Specjaliści zalecają, aby ich liczbę zredukować do poziomu poniżej minimalnego zalecanego spożycia. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że norma dla przeciętnej osoby dorosłej oscyluje w granicach 130 g na dobę. Na podstawie wielu badań wywnioskowano, że ograniczając spożycie węglowodanów, nasz organizm zwiększa spożycie tłuszczy i białek. Jest to konieczne z biologicznego punktu widzenia, aby zmniejszyć wydzielenie insuliny, w konsekwencji poziom glukozy we krwi również maleje. Mówiąc o diecie low carb nie możemy zapominać o tym, że istotnym elementem są zdrowe tłuszcze. To właśnie one odpowiadają za to, aby uzupełniać własny bilans kaloryczny. Dodatkowo zachowujemy wówczas pełną sprawność umysłową. Zdrowe tłuszcze to także kluczowy aspekt, jeśli zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu serca i układu krążenia. Dieta low carb powinna opierać się także na odpowiedniej ilości warzyw. Dlaczego? Oprócz tego, że mają one zasadowe działanie, to dodatkowo dostarczają naszemu organizmowi wiele ważnych składników, takich jak chociażby minerały, witaminy i błonnik.
Jakich efektów możemy się spodziewać wykorzystując dietę low carb?
Specjalistyczna dieta low carb zakłada, że w stosunkowo szybkim tempie zrzucimy zbędne kilogramy. Decydując się na nią, możemy zauważyć znaczną poprawę naszego samopoczucia. Dodatkowo podniesie się nasza witalność- będziemy mieć więcej chęci do życia. Dieta ta przyczynia się także do tego, że funkcjonowanie naszego układu nerwowego i krążenia ulegną poprawie, skóra będzie prezentować się jeszcze atrakcyjniej, a mózg będzie pracował jeszcze sprawniej. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że dieta ta doskonale sprawdzi się dla osób, które cierpią na cukrzycę. Nie bez znaczenia jest sposób wyjścia z tej diety. Jeśli zrobimy to nieumiejętnie, wówczas możliwy jest powrót naszej dawnej masy ciała.
Dieta low carb - informacje na temat produktów spożywczych
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dieta low carb oparta jest przede wszystkim na produktach takich, jak chociażby jaja, mięso, nabiał, oleje, ryby, smalec, a nawet masło klarowane. W tej diecie nie może zabraknąć także warzyw charakteryzujących się niskim poziomem skrobi. Może to być chociażby papryka, kapusta, cukinia, ogórki, kalafior- w zależności od indywidualnych preferencji. Co godne podkreślenia- powinniśmy ograniczyć spożywanie złożonych węglowodanów. Ich znaczne ilości znaleźć możemy w roślinach strączkowych i produktach zbożowych (m.in. w pieczywie, makaronach, kaszy jaglanej czy też w płatkach). Ograniczmy spożycie owoców- zawierają dużo cukrów prostych.
Zostaw komentarz