Zdrowie i uroda

Alkoholizm - rozpoznanie i leczenie

Redakcja meska-kuchnia.pl
paź 17 2019

Alkoholizm jest uzależnieniem fizycznym i psychicznym. Warto pamiętać, że jest to choroba i powinna być leczona tak jak każda inna, a nieleczona prowadzi nawet do śmierci. Początek alkoholizmu jest trudny do wykrycia i zazwyczaj granica między piciem okazjonalnym a chorobowym jest bardzo cienka. Jak więc rozpoznać, czy jesteśmy uzależnieni od alkoholu?

Czy jestem alkoholikiem? Objawy

Wielu alkoholików nie przyznaje się do nadużywania substancji odurzających i zależne jest to od ich silnej woli i nieprzymusowej decyzji. W praktyce wygląda to troszkę inaczej. Osoba uzależniona przestaje kontrolować swoje zachowanie i automatycznie sięga po alkohol. Dlatego najważniejszym krokiem jest odpowiednie rozpoznanie objawów choroby. Objawy alkoholizmu pojawiają się powoli i mogą przechodzić niezauważalnie. Choremu trudno jest rozpoznać granicę między piciem rozsądnym a niekontrolowanym sięganiem po tę używkę. Najczęstszymi objawami choroby alkoholowej są: 

 

  • utrata kontroli nad piciem,

  • sięganie po coraz wyższe dawki alkoholu,

  • szukanie okazji do wypicia,

  • koncentracja i aktywność życiowa wokół picia,

  • łaknienie alkoholu,

  • zaburzenia pamięci i świadomości,

  • chwilowe abstynencje kończące się powrotem do picia,

  • odczuwanie fizycznych objawów odstawienia np. padaczka, drganie rąk, pocenie się, nudności, omamy wzrokowe, zaburzenia świadomości, niepokój, bezsenność.
     

Objawy uzależnienia od alkoholu mogą być różne w zależności od osoby, która tego doświadcza. Mogą pojawiać się w różnej kolejności i w różnym nasileniu. Osoby, które zauważają podobne symptomy do wyżej wymienionych i będą chciały podjąć leczenie, mogą uzyskać pomoc u lekarza rodzinnego, psychiatry, w poradni leczenia uzależnień oraz na terapiach grupowych AA. 

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Pierwszą podstawową rzeczą, którą musimy zrobić w leczeniu uzależnienia od alkoholu, jest przyznanie się do problemu i poproszenie o pomoc. W Polsce leczenie alkoholizmu jest darmowe i terapia trwa od 18 do 24 miesięcy. Z pomocy może skorzystać każda osoba, niezależnie od nasilenia alkoholizmu. Leczenie zazwyczaj odbywa się na oddziale zamkniętym bądź za pomocą terapii ambulatoryjnej. W leczeniu uzależnienia stosuje się także psychoterapię lub leczenie farmakologiczne. 

Pierwszym sposobem jest ambulatoryjne leczenie alkoholizmu na oddziałach dziennego pobytu. Terapia podstawowa trwa do 8 tygodni i zazwyczaj spotkania odbywają się 5 razy w tygodniu. Niestety nie każda osoba może skorzystać z tego rodzaju terapii. Zależne jest to od wielu czynników społecznych, np. problemów z utrzymaniem abstynencji. Osoby, które mają taki problem, kierowane są na zamknięte oddziały ambulatoryjne, gdzie okres terapii trwa od 6 do 8 tygodni.  Inną formą leczenia może być wizyta w poradni uzależnień, w której mogą brać udział rodziny alkoholików. W takich poradniach podstawowa psychoterapia trwa od 6 do 8 miesięcy. Farmakologiczne leczenie stosuje się w przypadku leczenia zespołu abstynencyjnego, który występuje w okresie odstawienia alkoholu. Inne leki często łączone są z psychoterapią, są to np. tabletki z disulfiramem lub wszywki podskórne. 

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *