Zdrowie i uroda

Keto, czyli dieta ketogeniczna - czym jest, korzyści i minusy stosowania

Redakcja meska-kuchnia.pl
sty 18 2021

napis keto z kostek scrabble

Keto, czyli dieta ketogeniczna - czym jest, korzyści i minusy stosowania

Diety redukujące masę ciała są wyjątkowo powszechne, a ich stosowaniu sprzyja zbliżająca się wiosna. Często dieta odchudzająca jednak ma na celu nie tyle poprawę wyglądu, ile terapię określonych schorzeń. W ten właśnie sposób wykorzystywana jest często dieta ketogenna. Jej cel to redukcja tkanki tłuszczowej, a także wsparcie układu sercowo-naczyniowego. Dzięki temu może również pomóc w zapobieganiu miażdżycy tętnic, udarom czy niedokrwienności serca, zawałom.

Czym właściwie jest dieta ketogeniczna? Bazowe dane o keto diecie

Założeniem diet ketogenicznych jest kompletna zmiana jadłospisu gwałtownie wpływająca na metabolizm. Zamiast bazowych według piramidy żywienia węglowodanów pochodzących z produktów zbożowych wprowadzane są tłuszcze, które wedle zasad ustalonych w Instytucie Żywności i Żywienia powinny być spożywane w niewielkiej ilości. Produkty zbożowe takie jak bułki, chleb, kasza, płatki i makarony, a także ziemniaki, miód czy owoce są w zrównoważonej diecie podstawowym źródłem energii 45-65%. Zastąpienie ich tłuszczami wbrew pozorom nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej, a może wspierać jej redukcję. To właśnie stan ketozy, w którym organizm czerpie energię z własnej tkanki tłuszczowej, jednocześnie redukując jej objętość. Twórca działającej w ten sposób diety, dr Jan Kwaśniewski napisał książkę, która przez jakiś czas była bestsellerem i zrewolucjonizowała pewne elementy świata lekarzy.

Dieta ketogeniczna - główne zasady

Dieta ketogeniczna zakłada wyeliminowanie węglowodanów ze spożywanych posiłków i zastąpienie ich tłuszczami. Należy również znacząco ograniczyć spożywanie cukru, owoców i warzyw, z wyłączeniem awokado, brokułów, ogórków, pomidorów i papryki. Jadłospisy diety ketogenicznej zawierają natomiast tłuste mięso różnego rodzaju, wysokiej jakości ryby, oleje i oliwy, śmietanę, masło czy orzechy. Oliwy i oleje muszą być najwyższej jakości, tłoczone na zimno, by zawierały zdrowe kwasy tłuszczowe, na przykład oliwę z oliwek, olej sezamowy czy kokosowy, albo olej z awokado. Dieta nie wyklucza również spożywania grzybów, najlepiej smażonych na oleju.

Wady stosowania diety ketogenicznej

Do głównych wad diety ketogenicznej dla wielu osób ją stosujących zalicza się konieczność restrykcyjnego przestrzegania zasad. Wynika to także z trudności w tworzeniu wysokotłuszczowych dań, które nie będą zawierały dużej ilości węglowodanów. Bazą dla klasycznego sposobu odżywiania jest chleb, ziemniaki czy kasze, które w keto są niedozwolone. Właściwe dla diety ketogenicznej nawyki są trudne do wypracowania, wymagają również sporego samozaparcia. Może w tym pomóc korzystanie z odpowiedniej diety pudełkowej, którą łatwo znaleźć dzięki porównywarce Cateromarket.pl. Przejście na herbatę czy kawę bez cukru dla wielu osób jest trudne, podobnie jak rezygnacja ze słodyczy. Do wad zaliczyć można również małe zróżnicowanie diety, które może skutkować nieodpowiednią ilością błonnika, minerałów i witamin, które powinno się suplementować.

Przestawienie na nowy metabolizm może trwać około tygodnia, wiąże się najczęściej z niepożądanymi objawami. Co więcej, nie każdy może stosować ten rodzaj diety, powinna być prowadzona pod kontrolą lekarza albo dietetyka. Niewłaściwy jadłospis może nawet doprowadzić do kwasicy ketonowej, sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych. Dieta najczęściej nie nadaje się dla osób z dużą otyłością ze względu na nie najlepszy stan zdrowia. Przeciwwskazaniem do zastosowania diety ketogenicznej są choroby nerek, wątroby i trzustki. Nie powinna być stosowana także przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Zalety stosowania diety typu keto

Celem diety ketogenicznej jest znacząca redukcja tkanki tłuszczowej, a to może odnieść wiele pozytywnych wpływów na organizm. Usprawnia pracę narządów takich jak serce, nerki oraz innych układów. Może wpływać na obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego oraz cukru we krwi. Zmniejszenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów pomaga w ograniczeniu ryzyka zawału serca, udaru, miażdżycy tętnic. Leczenie padaczki, która jest oporna na leki wykorzystuje również dietę ketogeniczną, by doprowadzić do stanu ketozy. Modyfikacja diety keto stosowana jest także w chorobie cukrzycowej. Ponad to prowadzone są badania wskazujące, że stosowanie diety ketogenicznej może pozytywnie wpływać na terapię chorób Alzhaimera oraz Parkinsona, stwardnienia zanikowego bocznego, różnych chorób nowotworowych mózgu, bólu głowy, zaburzeń snu czy autyzmu.

Przykład jadłospisu dla diety ketogenicznej

Wypracowanie odpowiedniego menu w diecie keto nie jest proste, dlatego warto korzystać z licznych publikacji czy źródeł internetowych. Pomoc dietetyka jest także nieoceniona, aby móc uwzględnić własne preferencje smakowe. Dzienne posiłki mogą wyglądać następująco:

  • Śniadanie: jajecznica z boczkiem, filiżanka kawy ze śmietanką,
  • II śniadanie: orzechy z bitą śmietaną bez dodatku cukru,
  • Obiad: smażona ryba dobrej jakości, tuńczyk z sałatą, pomidorem i dodatkiem majonezu,
  • Podwieczorek: awokado,
  • Kolacja: smażone brokuły z dodatkiem pieczonej gęsiny i sosu śmietanowego.

Konsultacje lekarskie a dieta ketogeniczna

Stan ketozy jest wymagający dla organizmu, dlatego konieczne jest, aby był on w dobrym stanie. Warto zasięgnąć porady lekarza, przeprowadzić odpowiednie badania przed zastosowaniem diety. Kwasica ketonowa jest groźna dla zdrowia, zatem podczas stosowania diety keto utrzymanie kontaktu z lekarzem jest wskazane, by w razie problemów zlecił badania. Jest to wymagane w szczególności w przypadku osób z wysoką nadwagą oraz otyłością.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *