Inne

Jak wybrać łyżworolki?

Redakcja meska-kuchnia.pl
lut 16 2018

rolki

Obecnie wiele osób decyduje się na prowadzenie aktywnego stylu życia. Chodzenie na siłownię, bieganie czy jazda na rowerze stały się modne, ale też nie każdemu mogą odpowiadać takie rodzaje treningu. Doskonałą alternatywą są łyżworolki, w których można poruszać się po mieście lub na specjalnie przygotowanych torach w centrach sportowych. Coraz więcej miast buduje też specjalne alejki dla rolkarzy, np. w parkach czy przy ścieżkach rowerowych. Co warto wiedzieć o łyżworolkach, aby zakupić wygodny i trwały produkt?

Jazda na rolkach to sport niezwykle uniwersalny. Choć przede wszystkim kojarzy się go z dziećmi, dziś nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiali go także dorośli. Łyżworolki mogą w znacznym stopniu pomóc osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto korzystanie z tego rodzaju sprzętu poprawia kondycję, jest bezpieczne dla stawów, wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, a także odpręża i pozwala oderwać się od codzienności. O jakich kwestiach warto pamiętać, zaopatrując się w łyżworolki?

Najważniejsze elementy łyżworolek

Jazda na rolkach może być prawdziwą przyjemnością, jeśli tylko posiada się dobry sprzęt. Kiepskie łyżworolki mogą jedynie zniechęcić do dalszych treningów. Zawsze należy też pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach – osoby rozpoczynające przygodę z rolkami powinny bezsprzecznie zaopatrzyć się w kask czy ochraniacze na kolana i nałokietniki. Na rolkach nie trudno o wywrotkę, zwłaszcza w początkowych fazach treningu, dlatego lepiej odpowiednio ochronić najbardziej narażone na otarcia i kontuzje partie ciała. A jak to wygląda w przypadku samych rolek? Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę?

a)Kółka – powinny być wykonane z poliuretanu. Kółka plastikowe nie sprawdzą się w przypadku regularnego jeżdżenia, bowiem szybko ulegają zniszczeniu. Producenci oferują kółka o różnych rozmiarach i twardości. Osoby początkujące powinny postawić na średnie kółka (o średnicy 70 lub 80 cm) i bardziej miękkie niż twarde.

b)But – koniecznie musi być wygodny i nie uciskać kostek, palców czy innych części nogi, dlatego przed zakupem zawsze należy rolki przymierzyć.

c)Łożysko – to bardzo istotna część rolek, która wpływa na ich szybkość oraz płynność jazdy. W standardowych rolkach montuje się łożyska ABEC. Rozróżnia się je poprzez cyfrę, która dodawana jest do nazwy. Dla początkujących rolkarzy poleca się rolki o łożysku ABEC5 lub nieco szybsze ABEC7.

Rodzaje łyżworolek

Wiele osób nie do końca orientuje się, jakie łyżworolki najlepiej spełnią swoje zadanie. Aby ułatwić klientom wybór, wielu producentów decyduje się na pogrupowanie swoich wyrobów. Dzięki takim podziałom użytkownicy nie muszą czytać na temat wielkości czy twardości kółek do rolek lub zaznajamiać się z rodzajami łożysk. Wystarczy, że sięgną po produkt z odpowiedniej grupy. Jakie rolki można znaleźć w sklepach?

a)Łyżworolki rekreacyjne – najlepsze do spokojnej jazdy po płaskim terenie. Doskonały wybór dla początkujących rolkarzy.

b)Łyżworolki szybkościowe – dobre do szybkiej jazdy, są wyposażone w większe kółka.

c)Łyżworolki agresywne – idealne do zabawy w skateparkach.

d)Łyżworolki freestylowe – połączenie rolek rekreacyjnych i hokejowych, dobre do jazdy slalomem.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *