Dom i kuchnia

Czy biokominkiem dogrzejemy salon?

Redakcja meska-kuchnia.pl
kwi 4 2018

Jeżeli marzą nam się wieczory spędzone w blasku światła płynącego z kominka, jednak nie mamy możliwości skorzystania z tradycyjnego rozwiązania, warto rozważyć montaż biokominka. Czy rozwiązanie to pozwoli nam jednak dogrzać salon?

Czy warto mieć biokominek?

Biokominki cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Mają bowiem wiele zalet, w tym przede wszystkim:

  • odznaczają się nowoczesnym designem, który doskonale sprawdza się w salonie,
  • są proste w obsłudze,
  • nie wymagają czasochłonnej i skomplikowanej instalacji,
  • są ekologiczne – palimy w nich biopaliwem, które po spaleniu zmienia się w parę wodną z niewielką zawartością dwutlenku węgla,
  • można je zamontować w dowolnym miejscu – na ścianie, na podłodze, w sypialni, salonie czy też gabinecie.

Decydując się na zaawansowane technicznie urządzenie, zyskujemy również w pełni zautomatyzowany biokominek, który kontroluje cały proces spalania, w tym jego temperaturę. My zaś możemy nim sterować za pomocą pilota oraz specjalnego panelu.

Czy biokominkiem dogrzejemy wnętrza?

Mniejsze biokominki w większości pełnią jedynie rolę dekoracyjną. Nie mają bowiem wystarczającej mocy, aby dogrzać pomieszczenie, w którym się znajdują. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby urządzenie to stanowiło uzupełnienie systemu grzewczego, warto się zdecydować na model o lepszych parametrach użytkowych.

Najważniejsza jest w tym przypadku moc. W przypadku biokominków wysokiej jakości sięga ona 2-3 kW. Jest to wartość porównywalna z popularnymi farelkami i większa od tradycyjnego grzejnika pokojowego. Takie urządzenia pozwalają zatem z łatwością dogrzać nawet duże pomieszczenie, na przykład salon.

Pewne ograniczenie w tej kwestii stanowi jednak pojemność zbiornika na paliwo. Zazwyczaj wynosi ona 1 litr. Jeżeli zatem ustawimy maksymalną moc, biopaliwo szybko się skończy, a my będziemy zmuszeni je uzupełnić. Co więcej, na uwadze należy mieć także to, iż większość producentów zaleca napełnianie zbiornika jedynie do połowy, co wymusza na nas zwiększenie częstotliwości wlewania biopaliwa, jeżeli ustawimy najwyższą moc.

Jaki biokominek wybrać?

Jaki biokominek wybrać? Na rynku wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje biokominków:

  • biokominki montowane na ścianie – określane również mianem kominków do zabudowy lub wiszących. Decydując się na takie rozwiązanie, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, aby ich ciężar był dostosowany do rodzaju materiału, z jakiego została wykonana ściana.

Jeżeli będzie to na przykład płyta wiórowa lub gipsowo-kartonowa, może ona nie udźwignąć ciężaru kominka ważącego 20 kilogramów. Wówczas warto zdecydować się na lżejszy model lub wybrać kominek wolnostojący.

Nie bez znaczenia jest również ognioodporność ściany. Wieszanie biokominków na podłożu pokrytym tapetą nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż może grozić pożarem. Unikać należy również instalowania urządzeń w pobliżu płyt meblowych, które również są łatwopalni.

  • biokominki wolnostojące – ich zaletą jest przede wszystkim to, iż możemy je dowolnie przesuwać i zmieniać ich lokalizację w zależności od naszych potrzeb. Sprawdzą się wszędzie, nawet na balkonie. Nie wymagają dodatkowej zabudowy.

Biokominki to doskonały sposób na urozmaicenie przestrzeni w pomieszczeniu. Dzięki nowoczesnemu designowi pięknie się prezentują w każdych warunkach. Jeżeli jednak chcemy, aby służyły również jako uzupełnienie systemu grzewczego, powinniśmy zwrócić uwagę nie tyle na ich walory estetyczne, co na moc. To ona bowiem przesądza o tym, czy urządzenie będzie wpływało na komfort cieplny wnętrza.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *