Inne

Ekonomiczne zakupy spożywcze

Redakcja meska-kuchnia.pl
wrz 25 2018

promocje żywieniowe

Świadomość konsumenta jest bardzo ważna w procesie oszczędzania. Obecna sytuacja cenowa produktów spożywczych jest dla konsumenta raczej pozytywna - nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy próbować kupować w jak najbardziej ekonomiczny sposób. Kiedy nie pilnujemy swoich wydatków, chodzimy codziennie na drobne zakupy, a w naszym gospodarstwie domowym jest kilka osób, bez względu na wysokość cen może okazać się, że nie kontrolujemy sytuacji wystarczająco dobrze i wydatki są spore. Tymczasem przecież artykuły spożywcze mieszczą się w zakresie naszych podstawowych potrzeb - powinniśmy pracować nad tym, aby zaspokajać je jak najmniejszym kosztem. Na pewno promocje w pizza hut czy pomocje fabryka form pomogą w zaoszczędzeniu wydatków. Przy czym nie oznacza to wcale, że mamy wpadać w skrajności i chodzić głodni. Przy odrobinie starania możemy sprawić, że budżet domowy może być jak najbardziej w porządku, a nasze żołądki - wcale nie puste, co więcej, usatysfakcjonowane.

  1. Powinniśmy dokładnie planować nasze zakupy i nie ulegać pokusom, czy chwilowym zachciankom. W domu łatwiej sporządzić racjonalną listę zakupów, niż na miejscu, w sklepie. Warto też nie chodzić na zakupy głodnym, bo wówczas zdecydowanie trudniej o rozsądne wybory.
  2. Robienie zakupów online znacząco ułatwia uniknięcie zakupów, których nie zaplanowaliśmy. Ekspozycje sklepowe są konstruowane specjalnie z myślą o tym, aby nakłonić nas do kupienia dodatkowych rzeczy. Warto też zastanowić się nad tym, aby zrobić zakupy online na taką kwotę, żeby nie płacić dodatkowo za dostawę. 
  3. Kolejną opcją na ekonomiczne odżywianie, jest zmodyfikowanie jadłospisu i zmniejszenie spożycia mięsa, które często bywa drogie. Dla niektórych z pewnością jest to rzecz niewyobrażalna, ale jeśli akurat niespecjalnie przepadamy za mięsem, to może być dobra alternatywa.
  4. Warto też spróbować nie chodzić na zakupy codziennie. Wówczas często okazuje się, że mieliśmy do kupienia jedną rzecz, a wracamy z całą torbą. Lepiej kupować rzadziej, ale więcej. Zwracajmy uwagę na masę netto produktów i stosunek ceny do wagi. 
  5. Porównywanie cen również może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Świadome zakupy wymagają poświęcenia czasu, jednak można oszczędzić, wiedząc, jakie są różnice w cenach konkretnych produktów pomiędzy poszczególnymi sklepami. Porównać ceny można często również przez Internet, nie wychodząc z domu.
  6. Programy lojalnościowe także mogą być świetnym orężem do walki z nadwerężeniem domowego budżetu. Wiele sklepów oferuje obecnie korzystne warunki dla stałych klientów. Szczegóły zależą od konkretnego programu, ale nawet jeśli zysk będzie niewielki, zawsze jest to krok do przodu.
  7. Dobrą taktyką może być też zakup towarów tańszych producentów. Niektórzy przyzwyczajają się do produktów oznaczonych konkretnym logo, tymczasem cena takich produktów może być wyższa. Tańsze wersje podstawowych artykułów żywnościowych nieraz są bardzo podobnej jakości. 
  8. Należy również kupować produkty z długim terminem przydatności do spożycia, a jeśli już widzimy krótki termin i chcemy coś kupić - zjedzmy to na czas, aby się nie zmarnowało.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *