Przepisy

Czy stosowanie koktajli odchudzających jest bezpieczne?

Redakcja meska-kuchnia.pl
lut 12 2018

Kto kiedykolwiek stanął przed wyborem diety odchudzającej, ten wie, że nie jest to łatwy wybór. Zanim zdecydujesz się na jedną z popularnych diet zastanawiasz się przede wszystkim czy będzie ona skuteczna. Jednak ważniejszym pytaniem, które musisz sobie zadać przed rozpoczęciem diety jest: czy jest ona bezpieczna?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W tym wpisie rozwiejemy wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa diety koktajlowej. O bezpieczeństwie diety decyduje kilka czynników. Jeśli zdecydujesz się na dietę koktajlową i będziesz pamiętać o kilku zasadach, które znajdziesz poniżej w bezpieczny sposób zrzucisz zbędne kilogramy.

Zapotrzebowanie kaloryczne

Po pierwsze ważne jest aby dieta pokrywała Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. To jaką ilość kalorii powinien dostać Twój organizm zależy od: aktywności fizycznej, czy prowadzisz siedzący tryb życia, czy uprawiasz sport, a jeśli tak to jaka jest częstotliwość i intensywność Twoich treningów, płci, wieku, wzrostu, aktualnej wagi.

Dieta koktajlowa jest zazwyczaj niskoenergetyczna, ponieważ jej podstawowymi składnikami są warzywa i owoce.

Przed rozpoczęciem diety określ swój cel i oblicz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – możesz skorzystać z kalkulatora BMR. Skomponuj koktajle tak aby były zgodne z potrzebną Ci liczbą kalorii.
Poniżej znajdziesz kilka orientacyjnych wartości kalorycznych dla 100g poszczególnych produktów:

Owoce: truskawki 32kcal, brzoskwinie 46kcal, jabłko 52kcal, ananas 54kcal, kiwi 56kcal, banan 95 kcal,

Warzywa: liście szpinaku 16kcal, brokuł 31kcal, marchew 33kcal, burak 38kcal,

Płynna baza: maślanka 37kcal, mleko 47kcal, kefir 51kcal, jogurt naturalny 60 kcal.

Wartość energetyczną koktajli można podkręcić dodając zdrowe i energetyczne dodatki takie jak zmiksowana kasza jaglana, pestki dyni, orzechy, otręby czy też płatki owsiane.

Przygotowanie

Nie zapomnij o tym aby dobrze się przygotować. Nie możesz dopuścić do sytuacji, kiedy akurat nie masz pod ręką nic do jedzenia - może się to skończyć dietetycznym skokiem w bok do… najbliższej cukierni lub maszyny z przekąskami albo po prostu przygłodzeniem.

Żadna z tych sytuacji nie sprzyja zdrowiu i utracie zbędnych kilogramów. Dlatego po wyborze diety koktajlowej przygotuj sobie listę, na której znajdą się zdrowe koktajle odchudzające. Następnie zaopatrz spiżarnię i lodówkę we wszystkie niezbędne na kilka dni składniki do przygotowywania shaków. A potem już tylko miksuj, pij i chudnij!

Różnorodność

Zdrowa i bezpieczna dieta koktajlowa powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w odpowiednich proporcjach. Zazwyczaj nie mamy problemu z doborem warzyw i owoców, które zapewniają odpowiednią ilość błonnika, witamin, enzymów i minerałów.

Nie mamy też kłopotu z dodatkami węglowodanowymi i dodajemy takie składniki jak płatki owsiane, otręby czy zmiksowana kasza jaglana. Sporo jednak problemów mogą stwarzać dodatki białkowe.
Białko sprzyja odchudzaniu i w żadnej diecie, której celem jest redukcja masy ciała nie powinno ich zabraknąć. Co więcej niedobory białka powodują utratę masy mięśniowej, wypadanie włosów oraz spadek nastroju.

Dzienne zapotrzebowanie na białko podczas diety możesz obliczyć w prosty sposób, biorąc pod uwagę nie aktualną ale Twoją idealną masę ciała:
Twoja idealna waga x 0,8g

Poniżej znajdziesz użyteczne białkowe składniki koktajli:

Spirulina – 55g białka/100g

Migdały – 20g białka/100g

Tofu – 14g białka/100g

Serek wiejski - 11g białka/100g

Mleko sojowe – 6g białka/100g

Nie możesz także zapominać o tłuszczu ale o tym dobrym, który przyspiesza metabolizm oraz zapobiega wahaniom nastroju podczas stosowania diety. Dodatkowo niektóre witaminy rozpuszczają się tylko w tłuszczach i nawet jeśli zjesz ich ogromną ilość. Twój organizm ich nie przyswoi, chyba, że w towarzystwie tłuszczu. Takie witaminy to: A, D, E, K. Znajdziesz je, prócz witaminy D, w warzywach czerwonych, pomarańczowych i zielonych liściastych. Dlatego zawsze jedz je z dodatkiem dobrych tłuszczów, szczególnie polecamy:

Nierafinowany olej kokosowy

Olej lniany

Oliwa z oliwek

Wymarzoną sylwetkę osiągniesz szybciej jeśli dietę koktajlową połączysz z wysiłkiem fizycznym – podczas stosowania diety wybieraj raczej łagodną formę ruchu, tak aby nie forsować organizmu.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *