Czy warto zostać trenerem personalnym?

Redakcja meska-kuchnia.pl
Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu na to, czym chcesz zajmować się w przyszłości, a przy tym interesujesz się sportem i kochasz aktywność fizyczną, wybór kariery trenera personalnego może okazać się najlepszy dla Ciebie! Sprawdź najbardziej przydatne informacje oraz zalety, które wiążą się z tą ścieżką zawodową.
Trener personalny
Trenerem personalnym może zostać niemal każda osoba, która spełnia kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim powinna ona lubić sport oraz wysiłek fizyczny, ponieważ ten zawód wymaga codziennych, intensywnych ćwiczeń, które trwają nawet po kilka godzin dziennie. Bardzo ważne jest, aby czerpać z tego radość i satysfakcję. Drugim warunkiem jest chęć oraz umiejętność współpracy z innymi ludźmi. Ćwicząc na co dzień ze swoimi podopiecznymi należy umieć zbudować z nimi odpowiednią więź oraz współpracować z nimi w odpowiedni sposób. Patrząc pod tym kątem, jest to praca grupowa, która wymaga odpowiedniej cierpliwości oraz wyrozumiałości. Bez tych dwóch cech nie warto nawet próbować tej ścieżki kariery. Oprócz tego równie istotny jest silny charakter oraz umiejętność wpływania na zachowania innych. Do zostania trenerem personalnym nie trzeba mieć ukończonych studiów wyższych w zakresie sportu, rehabilitacji, wychowania fizycznego ani fizjoterapii. Całą niezbędną wiedzę możemy posiąść na obowiązkowym kursie przygotowawczym.
Trener personalny - praca
Trener personalny zajmuje się przede wszystkim układaniem indywidualnych planów treningowych oraz ćwiczeniami ze swoimi podopiecznymi. Ich dodatkowym obowiązkiem jest monitorowanie postępów oraz dostosowywanie intensywności ćwiczeń do posiadanych przez nich w danym momencie możliwości. Niektórzy trenerzy rozszerzają swoje kompetencje oraz uprawnienia o zagadnienia z zakresu dietetyki, dzięki czemu mogą również przygotowywać codzienny jadłospis dla swoich klientów. Oprócz kondycji fizycznej, dobry trener powinien dbać również o odpowiednią kondycję psychiczną swoich klientów, o ich pełen komfort, wspierać w trakcie ćwiczeń oraz w odpowiedni sposób ich motywować.
Trener personalny - kurs
Do uzyskania niezbędnych uprawnień wymagane jest ukończenie kursu na trenera personalnego. Takie szkolenia odbywają się zazwyczaj w większych miastach na terenie całego kraju, a ich ceny różnią się od miejsca oraz trybu ich prowadzenia. Średnio zajmują one od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od ustalonej intensywności zajęć. Udział w takim szkoleniu to bardzo dobra inwestycja w naszą przyszłość, dlatego warto jest unikać amatorskich i mniej sprawdzonych firm prowadzących kursy. Nasza wiedza powinna być jak najbardziej sprawdzona i rzetelna, dlatego powinniśmy zadbać o jakość kształcenia.
Trener personalny - zarobki
Dochody z pracy zależą w szczególności od podjętego przez nas rodzaju pracy. Początki są niezwykle trudne, dlatego większość początkujących zaczyna swoją karierę dzięki zatrudnieniu się na siłowni lub w klubie fitness. Dzięki temu mają znacznie ułatwiony dostęp do nowych klientów, a warunki pracy sprawiają, że mogą skutecznie rozwijać swoje umiejętności. W takiej sytuacji jednak zarobki nie są tak atrakcyjne jak w przypadku pracy z klientami indywidualnymi. Pozwala to jednak na zbudowanie sobie wstępnej bazy klientów oraz zdobycie cennych kontaktów oraz doświadczenia, które będą procentować w przyszłości. Trenerzy personali z kilkuletnim doświadczeniem mogą zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.
Artykuł powstał we współpracy z sebastianstoch.pl
Zostaw komentarz