Inne

Jak dbać o akwarium i znajdujące się w nim rybki?

Redakcja meska-kuchnia.pl
cze 28 2018

akwarium

Chociaż wydawać by się mogło, iż posiadanie rybek akwariowych przysparza mniej kłopotów niż posiadanie psa, również i one wymagają odpowiedniej troski. W przeciwnym razie po prostu umrą. Jak zatem pielęgnować akwarium i rybki?

Jak dbać o akwarium i rybki?

Jeżeli chcemy, aby nasze rybki rozwijały się prawidłowo i były pełne wigoru, musimy dbać nie tylko o nie, ale również o środowisko, w którym żyją. Codzienna pielęgnacja akwarium obejmuje:

 1. Karmienie ryb – zarówno niedostateczna, jak zbyt duża ilość pokarmu nie jest wskazana. Nie ma złotej zasady, która wskazywałaby, ile konkretnie pożywienia muszą dostać ryby w ciągu dnia. Wszystko zależy bowiem od liczby mieszkańców akwarium, a także ich gatunku. Niektóre ryby są ogromnymi łakomczuchami, nawet jeśli ich fizyczna wielkość temu przeczy.

Sami musimy zatem ustalić, jaka ilość pokarmu będzie odpowiednia. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, aby na początek wsypać jedynie szczyptę pokarmu. Jeżeli po pewnym czasie pożywienie nadal będzie pływało po powierzchni wody lub osiądzie na dnie, wówczas zmniejszamy dawkę stopniową, oceniając w ten sposób potrzeby rybek.

Pamiętać należy również o zachowaniu odpowiedniej częstotliwości karmienia naszych pupili. Robimy to dwa razy dziennie – rano i po południu.

Warto również zadbać o to, aby podawany pokarm dla rybek akwariowych był właściwy. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego przeznaczenie. Na rynku znajdziemy bowiem nie tylko uniwersalne pożywienie dedykowane po prostu „rybkom akwariowym”, ale również pokarm przeznaczony dla rybek ozdobnych, tropikalnych, pielęgnicowatych, przydennych, zbrojnikowatych czy też dla skorupiaków.

Należy także zwrócić uwagę na to, jaką pokarm dla rybek akwariowych ma formę. Zwykle są to płatki. Na rynku znajdziemy jednak również pożywienie w formie:

 • suszu,
 • granulatu,
 • tabletek,
 • pałeczek,
 • chrupek,
 • kosteczek,
 • krążków,
 • płynu,
 • żelu.

Dostępny jest również pokarm mrożony. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od preferencji rybek oraz naszych indywidualnych upodobań.

 1. Kontrolowanie filtra – warto to robić codziennie, gdyż niedostateczna ilość tlenu może do prowadzić do śnięcia ryb, a filtr jest odpowiedzialny nie tylko za oczyszczanie akwarium, ale również optymalne napowietrzanie wody. Codzienna kontrola elementu nie polega jedynie na upewnieniu się, czy sprzęt działa prawidłowo.

Aby zapewnić rybom odpowiednie warunki do rozwoju, filtry do akwarium powinny być czyszczone raz na dwa tygodnie. Podczas tej czynności najlepiej wykorzystać wodę pochodzącą z akwarium, gdyż w filtrach rozwija się pożyteczna flora bakteryjna, którą uśmiercimy, jeśli wyczyścimy je standardową wodą z kranu.

Na rynku dostępne są różne filtry do akwarium, w tym kaskadowe, kubełkowe, wewnętrzne oraz zewnętrzne. To, na jaki model się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji oraz wielkości akwarium.

 1. Sprawdzanie temperatury wody – możemy to zrobić przy okazji karmienia rybek. Wystarczy jeden rzut oka, aby skontrolować wysokość temperatury wody. Nic wielkiego, a może uratować życie naszym pupilom. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, iż grzałka ulegnie uszkodzeniu lub przestanie grzać, co doprowadzi do śmierci rybek.

Pielęgnacja akwarium i rybek obejmuje również szereg innych czynności, które należy wykonywać, aby zadbać o prawidłowy rozwój pupilów. Chodzi między innymi o:

 • podmianę 10-20% wody,
 • oczyszczanie dna,
 • pozbywanie się glonów,
 • wymiana oświetlenia,
 • pielęgnacja roślin,
 • usuwanie obumarłych roślin,
 • czyszczenie przedniej szyby,
 • uzupełnianie braków wody.

Czynności tych nie trzeba wykonywać codziennie, co jednak nie oznacza, iż są one mniej ważne. Dlatego nie wolno o nich zapominać.

Podsumowując, aby nasi wodni pupile prawidłowo się rozwijały, musimy im poświęcić sporo uwagi. Przede wszystkim odpowiednio dobierzmy pokarm dla rybek akwariowych i zadbajmy o jego właściwe dawkowanie. Zwróćmy uwagę również na to, aby filtry do akwarium były czyste. W ten sposób zapewnimy rybkom długą żywotność.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *