Inne

Zdrowy sen na życzenie

Redakcja meska-kuchnia.pl
maj 17 2017

Komfort snu

Spanie na materacu sprężynowym kojarzy ci się z wbijającymi się w plecy drutami, głośnym skrzypieniem i nadmierną elastycznością? Takie łóżka są już tylko mglistym wspomnieniem. Dziś materace sprężynowe to jedne z najtrwalszych, najzdrowszych i najbardziej komfortowych posłań, jakie możesz dostać na rynku.

Na czym polega przemiana materacy sprężynowych? Dawne posłania miały wewnątrz jednolity układ sprężyn połączonych ze sobą drutem lub sznurkiem. Każda z nich reagowała więc na najmniejszy ruch jednej z nich. Przez to, śpiąc na takim materacu we dwójkę, czuło się każdy ruch partnera. Zróżnicowana jakość wykonania materacy z epoki PRL, powodowała, że druty łamały się i wyginały, a ze względu na nieodpowiednią wentylację również rdzewiały i skrzypiały.

Sprężyny 2.0

Tak jak dawny materac sprężynowy można porównać do wiecznie psującego się trabanta, tak jego następcę do wysokiej klasy volvo. Materace kieszeniowe, bo o nich mowa, również wykorzystują sprężyny, ale eliminują wszystkie ich wady. – Każda z użytych sprężyn jest zaszyta w osobnej kieszonce i pracuje niezależnie od innych, bo nie jest z nimi połączona. To niweluje tzw. efekt falowania – wyjaśnia Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy JANPOL. – Nowe technologie pozwalają tworzyć wyjątkowo trwałe materiały, więc nie ma obaw, że sprężyny odkształcą się w znaczący sposób, nawet po latach użytkowania – podkreśla.

Multipocket, czyli rozpieszczony kręgosłup

Nierdzewnych sprężyn umieszczonych w oddzielnych kieszonkach jest na tyle dużo, by zapewnić ciału wiele punktów podparcia. Materace kieszeniowe mają zazwyczaj siedem stref twardości, co odpowiada fizjonomii człowieka. – Elastyczna powierzchnia dopasowuje się dzięki temu do kształtu ciała i podtrzymuje kręgosłup oraz pozostałe części ciała równomiernie na każdym odcinku i krzywiźnie – mówi Tomasz Goc i dodaje: - Zasada jest prosta. Im więcej punktów podparcia, tym większy komfort snu.

Wygodny materac

Dlatego osoby najbardziej wymagające, które cierpią na bóle kręgosłupa powinny zwrócić szczególną uwagę na materace kieszeniowe typu multipocket, które mają wewnątrz dwukrotnie więcej sprężyn i właściwości rehabilitacyjne lub sprężynę typu Zigarre, gdzie jest 1000 małych sprężynek na metr kwadratowy.

Nie musisz rezygnować z pianki

O twardości materacy kieszeniowych decydują sprężyny, ale również surowce uzupełniające – lateks czy pianka termoelastyczna. – Sprężynowy wkład często jest pokrywany przez producentów warstwą pianki termoelastycznej, która w wyjątkowy sposób otula ciało. By nadać materacom kieszeniowym antyalergicznych właściwości, wykorzystują bardziej elastyczną warstwę lateksu, a by usztywnić całą konstrukcję i wyjść naprzeciw miłośnikom twardych łóżek, stawiają na naturalną płytę kokosową. – mówi ekspert firmy JANPOL. Doświadczeni pracownicy, łączą te warstwy ze sobą tak, by każdy klient znalazł swój kieszeniowy ideał. Przykładem takiego rozwiązania jest materac Afrodyta, który posiada warstwę pianki oraz lateksu. Model idealnie wentyluje oraz zapewnia stabilny i komfortowy sen.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *