Aktualności

Informacje ważne przed wyjazdem do Niemiec

Redakcja meska-kuchnia.pl
maj 5 2021

W chwili, gdy decydujesz się na wyjazd do pracy za granicę, istnieje wiele ważnych kwestii, które musisz poznać, aby praca opiekunki była Ci dobrze znana i abyś wcześniej zapoznała się ze wszystkimi obowiązkami, jakie będą na Tobie spoczywać. Opieka Niemcy nie jest trudnym zajęciem, ale wymaga właściwego zaangażowania, empatii i troski do osób starszych, jak również umiejętności związanych z wykonywaniem podstawowych zadań przy sprzątaniu, gotowaniu i codziennej opiece.

Warto tutaj wspomnieć, że opiekunka osób starszych nie tylko sprząta, gotuje, robi zakupy czy spędza swój czas z seniorem, ale również dba o jego zdrowie, a co za tym idzie również o znormalizowaną i zdrową dietę. Każdy z nas ma inny układ pokarmowy, a osoby starsze z racji wieku nie mogą jeść wielu potraw, dieta musi być lekkostrawna i dostosowana do stanu zdrowia seniora, którym opiekujemy się w Niemczech. Dieta seniora powinna być bogata we wszystkie składniki odżywcze, w tym w minerały i witaminy.

Jak powinna wyglądać dieta seniora?

Zanim pojedziemy do pracy za granicę, jako opiekunka osób starszych, zwykle wcześniej dowiadujemy się jaką osobą starszą będziemy się opiekować, jakie ma ona schorzenia, jak wygląda rytm dnia i czy opieka nad tą osobą będzie wymagała od nas jakiejś specjalistycznej wiedzy. Także w kwestii diety dowiadujemy się jaką kuchnię preferuje senior oraz jakie potrawy będzie mógł spożywać.

Dlatego tak ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z opieką nad seniorem, jego dietą bądź też chorobami z jakimi się zmaga, im większą będziemy posiadać wiedzę, tym łatwiej będzie nam się opiekować osobą starszą już na miejscu. Opiekunki osób starszych zwykle pracują w Niemczech od kilku tygodni do kilku miesięcy, a zmieniając się z inną Polką przekazują sobie komplet niezbędnych informacji, jakie są potrzebne podczas opieki. Jeżeli nie jest to nasz pierwszy wyjazd do opieki, być może mamy kontakt ze zmienniczką, która będzie wracała do kraju, także telefonicznie możemy dowiedzieć się niezbędnych informacji, aby lepiej przygotować się do wyjazdu.  

Dieta dla seniora nie powinna być jednorodna

Mimo, iż opieka w Niemczech nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku, jest to praca łatwa i przyjemna, powinniśmy pamiętać, aby seniora traktować nie jako pracodawcę, a jak członka rodziny. Im więcej troski i czasu poświęcimy starszej osobie, tym większym sercem i życzliwością będzie nas darzyć, nie tylko podczas pobytu w Niemczech, ale również kiedy będziemy już w swoim domu.

Praca dla opiekunek w Niemczech jest obecnie dość powszechna, a jeżeli zatrudniona osoba chce się wyróżnić na tle innych opiekunek, powinna stworzyć zbilansowaną dietę, która nie tylko będzie bogata w składniki odżywcze i witaminy, ale również będzie ciekawa i smaczna, co dodatkowo zachęci seniora do jedzenia. Ilość i jakość posiłków powinna być tak dostosowana, aby z jednej strony nie zaburzać codziennego rytmu dnia seniora, a z drugiej wprowadzić małymi kroczkami jeszcze lepszą i jeszcze zdrowszą dietę. W tym przypadku problemem może być niedożywienie, szczególnie gdy osoba starsza cierpi na brak apetytu, bądź przesadzenie z ilością posiłków, zwłaszcza gdy senior lubi podjadać.

Opieka osób starszych nie wiele różni się od opieki nad dziećmi. Tutaj również trzeba pilnować seniora na każdym kroku, sprawdzać czy wziął leki, zjadł posiłek, wypił odpowiednią ilość płynów. Im lepiej będziemy opiekować się swoim seniorem, tym dłużej pożyje w pełni sił i w dobrym zdrowiu.

Zanim wyjedziemy za granicę do pracy, sprawdźmy na czym dokładnie polega praca opiekunki w Niemczech, w jakiej kondycjo zdrowotnej jest senior bądź seniorka do której jedziemy, zapoznajmy się z najważniejszymi normami żywieniowymi dla seniorów, aby umieć właściwie skomponować dietę dla seniora którym będziemy się opiekować przez następnych kilka tygodni bądź miesięcy. Najważniejsze składniki żywieniowe, jakie powinny znaleźć się w diecie seniora to na pewno ryby, kasze pełnoziarniste, warzywa i owoce lekkostrawne oraz chude mięsa, które są bogatym źródłem białka oraz składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, cynk i potas.

ATERIMA MED - aktualne oferty pracy dla opiekunek

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *