Zdrowie i uroda

Zjadamy cukier o tym nie wiedząc

Redakcja meska-kuchnia.pl
lip 26 2017

Cukier w żywności

Wypowiedź: Justyna Mizera, dietetyk sportowy, autorka bloga zMizerami.pl.

Ile zjadamy cukru? W rok zapewne worki. Cukier spożywamy nie tylko słodząc herbatę czy kawę. Znajdziemy go ukrytego w wielu produktach. Przykład? Dosładzane są soki, jogurty, serki, sosy… W niewidocznej formie znajduje się w większości przetworzonych produktów. Jak go znaleźć?

- Tu kłania się czytanie etykiet i sprawdzanie ile jest węglowodanów, a w tym cukru. Te kwestie trzeba też rozdzielić, bo mogą być węglowodany pochodzące z pełnych ziaren, które są dla nas dobre – mówi newsrm.tv Justyna Mizera, dietetyk sportowy, autorka bloga Mizerami.pl i dodaje. – W płatkach śniadaniowych poza tymi dobrymi węglowodanami znajdziemy też dodane cukry proste.

Oczywiście możemy jeść cukier prosty ale z umiarem. Chcąc mieć nad nim kontrole należałoby zliczyć ile jest cukru w danych produktach i ile my dosładzamy np. herbatę czy kawę. Dziennie powinniśmy zjadać ok. 5 łyżeczek.

- Jeżeli ktoś pije trzy kawy dziennie to już ma trzy łyżeczki, czyli zostają mu tylko dwie. Trzeba pamiętać, że w przypadku kobiet to spożycie cukru powinno być jeszcze niższe ponieważ kobiety mają tendencję do rozrzedzania kośćca, osteoporozy – dodaje Justyna Mizera.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *