Zdrowie i uroda

Jakie okulary do komputera wybrać?

Redakcja meska-kuchnia.pl
sty 29 2020

Dużo pracujesz przy komputerze? Kilkugodzinne wpatrywanie się w monitor bywa bardzo męczące dla Twojego wzroku. Specjalne filtry na monitor i regularne przerwy to podstawa, aby zadbać o zdrowie oczu. Warto również zdecydować się na specjalne okulary do komputera, które chronią przed emitowanym przez ekran światłem. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze okulary do komputera dla siebie.

Praca przy komputerze, a zdrowie oczu


Regularna, wielogodzinna praca przed ekranem to codzienność w wielu zawodach. Niebieskie światło emitowane przez monitor jest bardzo męczące dla wzroku.

Osoby, które nie dbają o regularne przerwy podczas pracy, często uskarżają się na:

•    suchość oczu,
•    bóle głowy i karku,
•    plamki przed oczami,
•    problemy z prawidłowym widzeniem kolorów,
•    podwójne widzenie,
•    zmiany w refrakcji.

Ulgę przynoszą krople nawilżające do oczu, które można kupić w aptece. Zawsze należy robić regularne przerwy od wpatrywania się w monitor. Wystarczy na chwilę oderwać wzrok od ekranu i skupić wzrok na odległych punktach (najlepiej, gdy będzie to zieleń za oknem). Profilaktyka i codzienna higiena oczu to jednak nie wszystko. Warto również zainwestować w okulary do komputera. Zostały one zaprojektowane nieco inaczej niż szkła korygujące wady wzroku. Blokują promieniowanie docierające do oczu z monitora i chronią przed zmęczeniem wzroku.

Okulary do komputera – jak wybrać najlepsze?

Warto sięgać po sprawdzone produkty dobrej jakości. Z tego powodu okulary do komputera najlepiej kupić w profesjonalnym salonie optycznym (a nie np. na bazarku czy w modnym butiku). Powinny one posiadać na szkłach specjalną powłokę antyrefleksyjną. To właśnie ona likwiduje refleksy świetlne, które odbijają się od ekranu.
Do pracy z komputerem doskonale sprawdzą się okulary z najnowszym rozwiązaniem – powłoką Blue Resistant. Co to takiego? Jest to specjalnie opracowane rozwiązanie, które chroni oko ludzkie przed światłem niebieskofioletowym emitowanym przez ekrany komputerów (lub TV). Światło niebieskie jest bardzo szkodliwe dla oczu i w dużej mierze to właśnie ono powoduje zmęczenie wzroku. Taką powłokę producenci obecnie stosują zarówno w „zerówkach”, jak i okularach korekcyjnych przeznaczonych dla osób z wadami wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność).
Okulary do komputera z powłoką Blue Resistant to doskonała ochrona dla oczu. Zapewniają one komfort widzenia i idealnie sprawdzają się dla osób, które codziennie spędzają po kilka godzin przed ekranem komputera. Dzięki nim mamy szansę na wyższy komfort pracy, co wiąże się z efektywnością i wydajnością. Ochronią również oczy przed pogłębianiem się wady wzroku.

Okulary do komputera – czym się różnią od korekcyjnych?

Osoby mające wady wzroku często uważają, że zapisane im przez okulistę okulary korekcyjne chronią już ich oczy przed promieniowaniem niebieskim emitowanym przez monitor komputera. Niestety nie jest to prawdą. Podczas wizyty w gabinecie warto poprosić o dobranie okularów korekcyjnych ze specjalną powłoką chroniącą przed światłem niebieskim, które będziemy wykorzystywać w pracy. Podobną opcję mogą rozważyć osoby, które na co dzień noszą soczewki kontaktowe. W biurach „kontakty” często się nie sprawdzają. Suche powietrze, klimatyzacja lub ogrzewanie i długa praca przy komputerze niejednokrotnie prowadzą do zespołu suchego oka. Warto więc zastanowić się nad okularami do komputera z modnymi oprawkami. Rozwiązanie to szczególnie polecane jest osobom, które niemal cały swój dzień pracy spędzają przed ekranem.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *